Facebook YouTubeTwitterInstagram

Polski English

 

       Idea drogi wiąże się zarówno z aspektami społecznymi, kulturowymi jak i gospodarczymi życia człowieka. Droga jako dążenie człowieka do rozwoju wprawia w ruch życie społeczne, powodując tym samym rozkwit miast, regionów, kultury oraz wiedzy. Doprowadziło to do powstawania europejskich szlaków kulturowych, będących znakiem zmiany czasu, które jednocześnie przekształcają przestrzeń przez które przebiegają.
        Na kręgosłupie szlaków kultury budujemy niezbędne dla przyszłości Europy mosty porozumienia oraz ponadnarodowe wartości, idee, kulturę i tożsamość.
        Pomysł powstania Fundacji narodził się dzięki wysiłkom śp. Krystyny Marii Możdżeń mającym na celu rozpropagowanie szlaków kulturowych łączących ze sobą ludzi i regiony ponad granicami państw, łamiących bariery i uprzedzenia w umysłach ludzi. Dzięki tym staraniom, wspólna podróż drogami życia jest, i będzie na zawsze, łatwiejsza, przyjemniejsza oraz ciekawsza. 

Statut Fundacji Dróg KulturowychAKTUALNOŚCI

Alternatywne szlaki transportowe w eksporcie Ukraińskiego zboża.Rosja ... niepotrzebna. Tak przywiozą towary z Chin do Europy

Z okazji Dnia Kobiet
Życzymy Dużo spokoju i radości

Droga św. Jakuba - Warto zobaczyć.Wigilia na jarosławskim Rynku.

Wesołych Świąt !!!

Dziękujemy za głosy !w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Jarosławia na 2020 rok będzie realizowany projekt:

B 19
Wóz Handlowy - zakup niekonwencjonalnego stoiska promocyjnego miasta Jarosławia

Cieszmy się wspólnym sukcesem i WSPÓLNĄ DROGĄ.

http://www.jaroslaw.pl/bo-2020-wyniki-glosowania


Wesołych Świat Wielkanocnych !!!


Życzy,

Zespół Fundacji Dróg Kulturowych.
'"Ratujcie moje dziecko".
600 tys. dzieci i nastolatków wymaga pomocy'Artykuł - kliknij tutaj
Alarmujący raport !
o zdrowiu psychicznym studentów.Artykuł - kliknij tutaj
Zapraszamy na film promocyjny Drogi Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae

Film przygotowany w ramach mikroprojektu finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.Najczęściej diagnozowana choroba na ziemi?Artykuł - kliknij tutaj
Stolica Apostolska przystąpiła do Porozumienia Częściowego w sprawie szlaków kulturowychArtykuł - Kliknij tutajStolica Apostolska (...) w marcu ubiegłego roku przystąpiła do Poszerzonego Porozumienia Częściowego w sprawie szlaków kulturowych Rady Europy, inicjatywy mającej na celu ukazanie, w jaki sposób kultura służy pokojowi i stanowi czynnik jednoczący różne społeczeństwa europejskie, zdolny do powiększenia zgody między narodami.Przedstawiamy fragment wystąpienia 100-letniego Powstańca Warszawskiego generała Zbigniewa Ścibor-RylskiegoPotrzebowaliśmy dłuższej chwili, żeby otrząsnąć się po wydarzeniach z niedzieli i poniedziałku. Ze smutkiem stwierdzamy, że zawiedliśmy jako społeczeństwo obywatelskie. - WSZYSCY.

Łączymy się w bólu po tragicznych wydarzeniach i śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przesyłamy wyrazy najgłębszego żalu i współczucia oraz pragniemy stanowczo sprzeciwić się jakimkolwiek przejawom agresji i nienawiści w życiu publicznym.

Niech ta tragiczna śmierć stanie się symbolem i początkiem poważnych zmian w politycznym i społecznym życiu naszego Narodu. Zacznijmy rozważania od samych siebie, nie oczekujmy, że ktoś nas w nich wyręczy i podejmie działania. Sprzeciwiajmy się każdemu przejawowi agresji, mowy nienawiści, rasizmowi, dyskryminacji i przestańmy być obojętni - wystarczy tylko tyle i aż tyle.

Jako że ostatnimi czasy przeprowadziliśmy projekt dofinansowany z Unii Europejskiej pn. "Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae", w którym zajmowaliśmy się sferą psychiczną człowieka i podjęliśmy się próby debaty i uświadomienia opinii publicznej o problemach współczesnego społeczeństwa, czujemy się w obowiązku aby odnieść się do doniesień medialnych o zdrowiu psychicznym sprawcy. W żaden sposób nie usprawiedliwiając poczynań sprawcy, chcemy przestrzec przed stygmatyzowaniem innych osób z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi, ponieważ w przeważającej większości są to ludzie po prostu zagubieni, potrzebujący pomocy i życzliwości od społeczeństwa. Agresywne zachowania są rzadkością i powinny być oceniane jednostkowo, z pewnością nie powinny rzutować na postrzeganie wszystkich osób z problemami psychicznymi.

Trzeba się głęboko zastanowić nad stanem polskiej służby zdrowia w dziedzinie zdrowia psychicznego, zapobiegania chorobom i zaburzeniom psychicznym oraz ich leczeniu. Wydarzenia w Gdańsku niech będą punktem zwrotnym w rozmowach na ten "niepopularny" i "zamiatany pod dywan" problem zaburzeń psychicznych w społeczeństwie. Równie ważna jest debata nad konkretnymi rozwiązaniami prawnymi, aby do takich sytuacji w przyszłości nie dopuścić.

Czy zdajesz sobie sprawę, że co roku niemal dwukrotnie więcej ludzi traci życie w wyniku prób samobójczych niż w wyniku wypadków samochodowych w całej Polsce?

Czy wiesz, że Polska jest na drugim, niechlubnym miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich?

Nie szukajmy winnych, szukajmy rozwiązań .. Bo najważniejszy jest człowiek.

Przedstawiamy fragment wystąpienia 100-letniego Powstańca Warszawskiego generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ze wzruszającej przemowy z dnia 31.07, w której mówi o szacunku dla wszystkich. Źródło TVP Parlament: fragment z filmu http://www.tvpparlament.pl/./powstanie-nie-osiagne./33404891#Dariusz Baran "Modele środowiskowej pomocy psychiatrycznej w Polsce i na świecie"Dariusz Baran "Modele środowiskowej pomocy psychiatrycznej w Polsce i na świecie"

Artykuł - Kliknij tutajPrzedstawiamy przygotowane przez naszych prelegentów referaty, które zostały wygłoszone podczas konferencji 08-09.09.2018 r.

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.dr Anna Gagat-Matuła "Zasoby osobiste a zdrowie psychiczne - konstrukcja narzędzia badawczego"dr Anna Gagat-Matuła "Zasoby osobiste a zdrowie psychiczne - konstrukcja narzędzia badawczego"

Artykuł - Kliknij tutajPrzedstawiamy przygotowane przez naszych prelegentów referaty, które zostały wygłoszone podczas konferencji 08-09.09.2018 r.

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.Drogi Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae - Duchowość a psychika"Drogi Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae - Duchowość a psychika"

Artykuł - Kliknij tutajZa zgodą autora i Radio Fara zamieszczamy artykuł i zapis audio audycji pod tytułem: "Drogi Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae - Duchowość a psychika"

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae - innowacyjne narzędzie do pracy środowiskowej"Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae - innowacyjne narzędzie do pracy środowiskowej"

Artykuł - Kliknij tutajZa zgodą autora i Radio Fara zamieszczamy artykuł i zapis audio audycji pod tytułem: "Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae - innowacyjne narzędzie do pracy środowiskowej"

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.Drogi Integralnej Odnowy Człowieka "Via Reginae" - konferencja w Jarosławskim Opactwie"Drogi Integralnej Odnowy Człowieka "Via Reginae" - konferencja w Jarosławskim Opactwie"

Artykuł - Kliknij tutajZa zgodą autora i Radio Fara zamieszczamy artykuł i zapis audio audycji pod tytułem: "Drogi Integralnej Odnowy Człowieka "Via Reginae" - konferencja w Jarosławskim Opactwie""

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.Drogi Integralnej Odnowy Człowieka - Kościół Królowej Polski i Dominikanie"Drogi Integralnej Odnowy Człowieka - Kościół Królowej Polski i Dominikanie"

Artykuł - Kliknij tutajZa zgodą autora i Radio Fara zamieszczamy artykuł i zapis audio audycji pod tytułem: "Drogi Integralnej Odnowy Człowieka - Kościół Królowej Polski i Dominikanie""

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.Drogi Integralnej Odnowy Człowieka - Opactwo, Kolegiata i Cerkiew"Drogi Integralnej Odnowy Człowieka - Opactwo, Kolegiata i Cerkiew"

Artykuł - Kliknij tutajZa zgodą autora i Radio Fara zamieszczamy artykuł i zapis audio audycji pod tytułem: "Drogi Integralnej Odnowy Człowieka - Opactwo, Kolegiata i Cerkiew"

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae - geneza i założenia projektuDroga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae - geneza i założenia projektu

Artykuł - Kliknij tutajZa zgodą autora i Radio Fara zamieszczamy artykuł i zapis audio audycji pod tytułem: "Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae - geneza i założenia projektu"

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.Svidnicki Kościół Rzymskokatolicki Najświętszego Serca Jezusa ChrystusaSvidnicki Kościół Rzymskokatolicki Najświętszego Serca Jezusa ChrystusaKsiądz proboszcz przedstawia stację Odnowy psychobiologicznej - relaksacji, na Drodze Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae.

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.Svidnicki Kościół Greckokatolicki św. ParaskievySvidnicki Kościół Greckokatolicki św. ParaskievyKsiądz proboszcz przedstawia stację Nabrania dystansu - otwarcia oraz Inspiracji - poszukiwań estetycznych, na Drodze Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae.

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.Svidnicka Cerkiew Prawosławna pw. Św. TrójcySvidnicka Cerkiew Prawosławna pw. Św. TrójcyKsiądz proboszcz przedstawia stację Zadumy i kontemplacji - ekologiczna, na Drodze Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae.

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.DIOC VR - Ksiądz Prałat Marian RajchelDIOC VR - Ksiądz Prałat Marian RajchelWystąpienie Księdza Prałata Mariana Rajchla, który jest diecezjalnym egzorcystą pt. "Istota życia duchowego w życiu człowieka i jego wpływ na zdrowie psychiczne" wygłoszone podczas konferencji Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae.

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.Uczestnicy projektu opowiadają o projekcie i prywatnym doświadczeniu związanym z DIOC VR.DIOC VR - uczestniczki

DIOC VR - uczestniczki


DIOC VR - uczestnikMikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.Zespół projektowy z Polski opowiada o projekcie i prywatnym doświadczeniu związanym z pracą przy DIOC VR.DIOC VR - Zbigniew Możdżeń


DIOC VR - Miron Możdżeń


DIOC VR - Seweryn Możdżeń


Zespół projektowy z Polski opowiada o projekcie i prywatnym doświadczeniu związanym z pracą przy DIOC VR.

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.Szopka w Jarosławskim Sanktuarium Dominikańskim


Wesołych Świąt !


Kolejny razKolejny raz zdobyliśmy dofinansowanie dla naszego pomysłu,

III Piknik promujący drogi kulturowe

będzie realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Jarosławia 2019

To wszystko zasługa okazywanej nam przez Państwa sympatii.

DZIĘKUJEMY !


Zdjęcia możecie Państwo zobaczyć dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Jarosławia i autorki zdjęć Małgorzaty Młynarskiej.Ksiądz proboszcz Krzysztof Błażejewski Jarosławska Cerkiew GrekokatolickaKsiądz proboszcz Krzysztof Błażejewski Jarosławska Cerkiew Grekokatolicka

Przedstawia stację Odnowy psychobiologicznej – relaksacji, na Drodze Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae.

Sanktuarium Brama Miłosierdzia


Jedyne miasto w Polsce z trzema Sanktuariami


Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
Ojciec przeor Jacek Skupień Jarosławskie Sanktuarium DominikańskiePrzedstawia stację odnowy balneologicznej – oczyszczenia na Drodze Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae.

Historia klasztoru


Historia dominikanów w Jarosławiu


Unikatowy ołtarz relikwii


Unikatowy srebrny ołtarz


Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020
Ksiądz Marek Pieńkowski Jarosławskie OpactwoKsiądz Marek Pieńkowski Jarosławskie Opactwo

Przedstawia stację Nabrania Dystansu – Otwarcia oraz Galerię inspiracji – poszukiwań estetycznych w Jarosławskim Opactwie, na Drodze Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae.

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Ksiądz proboszcz Marian Bocho Kolegiata Jarosław, Parafia pw. Bożego CiałaKsiądz proboszcz Marian Bocho
Kolegiata Jarosław, Parafia pw. Bożego Ciała

Przedstawia swoje refleksje na temat projektu Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.


Zespół projektowy ze Słowacji opowiada o projekcie i prywatnym doświadczeniu związanym z pracą przy DIOC VR.DIOC VR - Jan Holodnak


DIOC VR - Miroslava Molcanyiova


DIOC VR - Jana Micenkova


Zespół projektowy ze Słowacji opowiada o projekcie i prywatnym doświadczeniu związanym z pracą przy DIOC VR.

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
To już jest koniec!

Ze względu na duże zainteresowanie wyczerpaliśmy limit uczestników.

Zapraszamy na ostatnią edycję Drogi Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae w tym roku

12 – 13 listopada 2018 r. w Jarosławskiej Kolegiacie.

Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.Ile czasu zajmie Ci przygotowanie 5 projektów?Nasz zespół ma pracowity miesiąc za sobą 

Przygotowaliśmy i złożyliśmy do oceny 5 projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EIS Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020

Po stronie ukraińskiej partnerem jest Katedra Lwowska
Po stronie polskiej Kolegiata Jarosławska i Fundacja Dróg Kulturowych

Trzymajcie kciuki !!!


Czy chcesz za darmo przyjemnie spędzić czas w sobotę i niedzielę? 

Zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy !Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Kliknij tutaj

Kliknij tutaj i zarejestruj się już TERAZ !
Czy chcesz poznać naszych prelegentów? Poniżej biogramy.

z Konferencji DIOC VR w ramach projektu „Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae” w dniach 08-09.09.2018 r. w Jarosławskim Opactwie. Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Kliknij tutaj
Zdjęcia z Konferencji DIOC VR

Zdjęcia z Konferencji DIOC VR w ramach projektu „Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae” oraz z Wystawy fotograficznej w dniach 08-09.09.2018 r. w Jarosławskim Opactwie. Mikroprojekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Kliknij tutaj


Fundacja Dróg Kulturowych w Jarosławiu (Partner wiodący z Polski)

oraz Miasto Svidnik (Partner ze Słowacji)

serdecznie zaprasza

na Konferencję w ramach projektu

Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae

oraz na Wystawę fotograficzną

w dniu 08-09.09.2018 r.

w Auli Jarosławskiego Opactwa

ul. Benedyktyńska 5 (Jarosław)

 

Z wyrazami szacunku

Zbigniew Możdżeń

Prezes Zarządu Fundacji Dróg Kulturowych w Jarosławiu

 

Szczegółowy harmonogram spotkania poniżej

Fundacja Dróg Kulturowych złożyła 6 projektów do naboru w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 w ramach projektu grantowego prowadzonego przez Lokalną Grupa Działania Stowarzyszenie "Z Tradycją w Nowoczesność"

            Celem złożonych wniosków jest utworzenie sieci szlaków powiązanych ze szlakiem Via Reginae oraz z Drogą Integralnej Odnowy Człowieka (DIOC) Via Reginae w celu wykreowania rozbudowanego ośrodka turystyki kwalifikowanej (pielgrzymkowej) na bazie kultu maryjnego i sanktuariów maryjnych, a tym samym utworzenie markowego produktu kulturowo-turystycznego opartego na wschodnich i zachodnich tradycjach chrześcijańskich. Doprowadzi to do stworzenia bogatej oferty na kilkudniowy pobyt w centrum turystyczno-pielgrzymkowym regionu działającym w oparciu o istniejące lokalne zasoby ludzkie, kulturowe, historyczne, przyrodnicze i infrastrukturalne.
            Poprzez utworzenie silnej grupy podmiotów z zakresu turystyki kwalifikowanej na tym obszarze możliwe będzie wykorzystanie efektu synergii polegającej na wspólnym przygotowaniu ofert, atrakcji, promocji i zarządzaniu w sposób komplementarny. Celem jest również włączenie mniej znanych miejscowości i obiektów związanych z kultem maryjnym do większych przedsięwzięć. Co w przyszłości przyczyni się również do zrównoważonego rozwoju gmin i miejscowości związanych ze szlakami powiązanymi Via Reginae.
            Wynika z tego silna potrzeba rewitalizacji społecznej poprzez działania mające na celu promocję obszaru i produktów lokalnych, zachowanie dziedzictwa kulturowego i turystycznego. Zachodzi potrzeba wykorzystania potencjału turystycznego i rekreacyjnego wynikającego z korzystnego położenia geograficznego (czyste powietrze, woda oraz lasy) sprzyjającego rozwojowi turystyki oraz umiejętne wykorzystanie potencjału wynikającego z dziedzictwa kulturowego i tradycji, jak również polepszenie warunków spędzania czasu wolnego przez mieszkańców i turystów. Istniejące w regionie zabytki, rezerwaty przyrody i obszary chronione zostaną połączone w jeden produkt turystyczno-pielgrzymkowy, dzięki czemu zachowane zostanie dziedzictwo obszaru LGD.

Istniejącym problemem na tym obszarze jest również brak spójności w tworzeniu produktów turystycznych. Odpowiedzią jest wdrożenie działań wynikających z opracowanych koncepcji komplementarnych i powiązanych ze sobą szlaków:

  1. Via Reginae (w celu uruchomienia szlaku złożono wniosek o dofinansowanie w ramach programu Interreg Polska-Słowacja (projekty standardowe)
  2. Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae (w celu uruchomienia szlaku złożono wniosek o dofinansowanie w ramach programu Interreg Polska-Słowacja - mikroprojekty)
  3. Via Regia-Via Reginae (w celu uruchomienia szlaku złożono wniosek o dofinansowanie w ramach naboru LGD Z Tradycją w Nowoczesność)
  4. Via Reginae Jarosław-Jodłówka (w celu uruchomienia szlaku złożono wniosek o dofinansowanie w ramach naboru LGD Z Tradycją w Nowoczesność)
  5. Via Reginae Jarosław-Chłopice (w celu uruchomienia szlaku złożono wniosek o dofinansowanie w ramach naboru LGD Z Tradycją w Nowoczesność)

Wesołych Świąt !

Pełnych ciepła, spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia
oraz pomyślności i sukcesów w 2018 roku

w imieniu Zespołu i własnym
Prezes Zarządu
Fundacji Dróg Kulturowych
Zbigniew Możdżeń


Kolejny projekt Fundacji zgłoszony do konkursu !

Państwa głosy oddane w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego Jarosławia w liczbie 1077 świadczące o zainteresowaniu ideą „Drogi integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae” sprawiły, że złożyliśmy wraz z partnerem słowackim Miastem Svidnik wniosek mikroprojekt ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Pozyskane środki pozwoliłyby na pełniejszą realizację naszego pomysłu.

[Główny cel]
Celem głównym projektu jest zbudowanie Pieszego Szlaku Drogi Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae jako elementu większego Szlaku Via Reginae, czyli transgranicznego markowego produktu turystyczno-pielgrzymkowego opartego na wschodnich i zachodnich tradycjach chrześcijańskich. W założeniach Pieszego Szlaku Drogi Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae zakłada się działania mające na celu zbudowanie jego wizerunku jako jednej z marek regionu karpackiego specjalizującej się w regeneracji duchowej i psychicznej, budzenia trwałych pozytywnych emocji i relacji międzyludzkich, wykorzystywania bogactw przyrody i przestrzeni jako elementów pobudzających do poszukiwania siebie, atrakcji przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego sprzyjającego przeżywaniu duchowych i mistycznych uniesień i wrażeń. Karpaty to idealna przestrzeń zewnętrzna do wewnętrznych odkryć, refleksji nad własnym życiem oraz poszukiwania swojego przeznaczenia i powołania.

[Hlavný ciel]
Hlavným cieľom projektu je vybudovanie Pešieho chodníka Cesty integrálnej obnovyčloveka Via Reginae ako elementu väčšej trasy Via Reginae, čiže cezhraničného značkového turisticko – pútnického produktu, ktorý sa opiera o východné i západné kresťanské tradície. V plánoch Pešieho chodníka Cesty integrálnej obnovy človeka Via Reginae sa predpokladajú aktivity s cieľom vytvorenia jeho obrazu ako jednej zo značiek karpatského regiónu špecializujúcej sa v duchovnej i psychickej regenerácii, prebudenie trvalých pozitívnych emócií a medziľudských vzťahov, využitie bohatstva prírody a vesmíru ako prvkov na nájdenie seba, prírodných krás i kultúrneho dedičstva vedúce k prežívaniu duchovných a mystických pocitov. Karpaty sú ideálnym vonkajším priestorom na vnútorné objavy, reflexie nad vlastným životom a hľadanie svojho osudu a zmyslu života

Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae

Post udostępniony przez Seweryn Możdżeń (@fundacja_drog_kulturowych)


Chcielibyśmy wszyscy, żeby Nasze Miasto było istotnym punktem turystycznym na mapie Europy, aby było odwiedzane, Lubiane i Znane.

Dlatego, że warto przypomnieć historię miasta które wyrosło na skrzyżowaniu dwóch bardzo znaczących szlaków handlowych Europy oraz przekazać to co mamy najlepszego dzisiaj,

Ale od słów więcej znaczą czyny

Dlatego złożyliśmy projekt Via Reginae, w którym jako Fundacja Dróg Kulturowych jesteśmy jednym z partnerów, inicjatorem, autorem i koordynatorem.

Nasz autorski projekt Via Reginae związany jest bezpośrednio z projektami, które będą realizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego Jarosławia – na które tak chętnie głosowali mieszkańcy w liczbie około 1000 osób na każdy z 3 projektów.

Projekt zakłada rozszerzenie działań /z lokalnych na międzynarodowe/ związanych ze szlakiem turystyczno-pielgrzymkowym Via Reginae, na który tak chętnie Państwo głosowaliście.

Poniżej można zapoznać się celem projektu:
VIA REGINAE

[Budżet projektu]
2 323 996,50 €

[Ilość partnerów]
14 w tym 8 z Polski, 6 ze Słowacji

[Skąd pochodzą środki]
Program Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz wkłady własne partnerów

[Główny cel]
Zbudowanie Szlaku „Via Reginae” – transgranicznego markowego trwałego produktu kulturowo-turystyczno-pielgrzymkowego opartego na wschodnich i zachodnich tradycjach chrześcijańskich w regionach podkarpackim, preszowskim i koszyckim. Cel przyczyni się do zwiększenia poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego materialnego i niematerialnego przez odwiedzających i mieszkańców w regionach przygranicznych. Duża skala projektu przyciągnie wiele zainteresowanych podmiotów i przyczyni się do rozwoju współczesnej kultury i gospodarki.

[Hlavný cieľ]
Vybudovanie cesty "Via Reginae" – cezhraničný značkový trvalý kultúrno-turisticko-pútnický produkt, založený na východnej a západnej kresťanskej tradícii v podkarpatskom, prešovskom a košickom kraji. Spoločný cieľ prispeje k zvýšeniu úrovne využívania kultúrneho dedičstva pre návštevníkov a obyvateľov v prihraničných oblastiach. Veľký rozsah projektu bude priťahovať viacero zúčastnených strán a prispievať k rozvoju súčasnej kultúry a hospodárstva.
Serdecznie gratulujemy Wygranej !

wszystkim, którzy głosowali na projekty Fundacji Dróg Kulturowych

Będą zrealizowane projekty:
Kategoria A. - 150 000 zł - II miejsce
A02 Droga Integralnej Odnowy Człowieka "Via Reginae"

Kategoria B. -   40 000 zł - I miejsce
B 11 Ogród na Skarpie

Kategoria C. -   10 000 zł - I miejsce - też został najwyżej oceniony przez głosujących
C 5 Piknik promujący drogi kulturowe


To Nasz Wspólny a właściwie Państwa sukces !
i tych którzy głosowali, a także tych którzy nie mieli okazji zapoznać się z Naszymi projektami
i działalnością.

Naszym celem jest stworzenie kompleksowego pieszego szlaku Drogi Integralnej Odnowy Człowieka „Via Reginae”, poprzez wytyczenie trasy pielgrzymkowo-turystycznej pomiędzy jarosławskimi sanktuariami maryjnymi, z których każde ma swoją specyfikę opartą o tradycje wielkich zakonów (dominikańskiego, jezuickiego i benedyktyńskiego).

Jeśli jeszcze nie wiesz dokładnie jakie projekty będą realizowane wejdź w poniższe linki:

A 2  Droga Integralnej Odnowy Człowieka "Via Reginae"
(złożony wniosek)

B 11 Ogród na Skarpie
(złożony wniosek)

C 5 Piknik promujący drogi kulturowe
(złożony wniosek)


Dziękując za Zaufanie - prosimy wszystkich Państwa
o dalsze ZAANGAŻOWANIE.
Cieszmy się wspólnym sukcesem.


Czy chcesz połączyć ludzi na Drodze Integralnej Odnowy Człowieka „Via Reginae”?

Czy chcesz urozmaicić i upiększyć place niedaleko jarosławskich świątyń?

Czy chcesz rodzinnie i przyjemnie spędzić czas na Pikniku promującym drogi kulturowe?

 

Jeśli odpowiedziałeś choć raz „TAK” to

UWAGA głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Jarosławia na 2018 rok trwa TYLKO do poniedziałku 16.10.2017 r.

POBIERZ kartę do głosowania   i   ZAGŁOSUJ KONIECZNIE JUŻ TERAZ !

Sposób głosowania reguluje § 5 Regulamin Budżetu Obywatelskiego Miasta Jarosławia na 2018 rok: (regulamin)

 

Naszym celem jest stworzenie kompleksowego pieszego szlaku Drogi Integralnej Odnowy Człowieka „Via Reginae”, poprzez wytyczenie trasy pielgrzymkowo-turystycznej pomiędzy jarosławskimi sanktuariami maryjnymi, z których każde ma swoją specyfikę opartą albo o tradycje wielkich zakonów (dominikańskiego, jezuickiego i benedyktyńskiego).

Na cały szlak składa się 8 wniosków, które złożyliśmy do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok:

W kategorii A:  Droga Integralnej Odnowy Człowieka "Via Reginae" (A02) W zabytkowych pomieszczeniach jarosławskich świątyń byłaby możliwość indywidualnych spotkań z księżmi, siostrami zakonnymi lub osobami świeckimi (wg indywidualnego wyboru), aby ocenić stan psychofizyczny, psychiczny, społeczny i duchowy danej osoby i zaproponować jej przejście całością lub tylko częścią jarosławskiej DIOC „Via Reginae”. Kompetentny doradca wskazałby także kolejność i czasokres poszczególnych etapów dostosowanych do aktualnych potrzeb danego człowieka.

(złożony wniosek)

W kategorii B:  Wszystkie wnioski są komplementarne z wnioskiem A02 i mają na celu stworzenie piękne ukwieconych miejsc wypoczynku i kontemplacji dla turystów i podróżnych przemierzających DIOC „Via Reginae”.


Skwer Królowej Polski (B03) zlokalizowany przy Parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nasadzenie kwiatów i krzewów, ustawienie ławek, koszy, tablic, wykonanie stylowego oświetlenia, oświetlenie przejścia dla pieszych oraz odrestaurowanie studni miejskiej.

(złożony wniosek)

(karta do głosowania)

Skwer przy Cerkwi (B02) zlokalizowany przy Parafii Greckokatolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego. Nasadzenie kwiatów i krzewów, ustawienie ławek, koszy, tablic, wykonanie stylowego oświetlenia oraz monitoring.

(złożony wniosek)

(karta do głosowania)

Parking przed Opactwem (B09) zlokalizowany przed bramą wjazdową do Jarosławskiego Opactwa. Organizacja miejsc parkingowych i ruchu, położenie warstwy kamienia lub płyt ażurowych, wykonanie odpływu wody deszczowej, stylowe oświetlenie i słupki, kosze, tablice, stojaki na rowery.

(złożony wniosek)

(karta do głosowania)

Ogród na Skarpie (B11) - zlokalizowany na skarpie bezpośrednio przy Parafii p.w. Bożego Ciała przy Kolegiacie. Nasadzenie kwiatów i krzewów, ustawienie ławek, koszy, tablic, wykonanie stylowego oświetlenia oraz monitoring.

(złożony wniosek)

(karta do głosowania)

Skwer Dominikański (B08) zlokalizowany przed bramą do Klasztoru OO. Dominikanów. Wyremontowanie placu przed bramą Klasztoru, nasadzenie kwiatów i krzewów, ustawienie ławek, koszy, tablic, wykonanie stylowego oświetlenia.

(złożony wniosek)

(karta do głosowania)

Trakt pieszy z Opactwa do Kolegiaty (B16) – Wybudowanie traktu pieszego na ul. Klasztornej łączącej Opactwo z Kolegiatą. Organizacja ruchu, przejścia dla pieszych, budowa chodnika, ławki, kosze, tablice, stylowe oświetlenie i słupki, monitoring, nowe nasadzenia kwiatów i krzewów.

(złożony wniosek)

(karta do głosowania)

W kategorii C:  Piknik promujący drogi kulturowe (C05) Piknik będzie miał za zadanie rozpromować wśród mieszkańców miasta Drogę Integralnej Odnowy Człowieka „Via Reginae” i zachęcić do czynnego udziału w przemierzaniu szlaku maryjnego. Dodatkowo przybliży mieszkańcom ideę szlaków kulturowych, zachęci do współpracy inne organizacje, wolontariuszy oraz pobudzi działania na rzecz społeczności lokalnej oraz integracji europejskiej.

(złożony wniosek)


Zbigniew Możdżeń

Zbigniew Możdżeń
Prezes Zarządu

+48 508 718 277

Fundacja Dróg Kulturowych

ul. Benedyktyńska 5, 37-500 Jarosław

zbigniewmozdzen@fdk.org.pl
fdk.org.pl


Zbigniew Możdżeń
Administrative Board Chairman

+48 508 718 277

Cultural Routes Fund

5 Benedyktynska St., Jarosław, PK, 37-500 Poland

zbigniewmozdzen@fdk.org.pl
fdk.org.pl

Miron Możdżeń

Miron Możdżeń
Rada Fundacji

+48 669 1 2222 4

Fundacja Dróg Kulturowych

ul. Benedyktyńska 5, 37-500 Jarosław

mironmozdzen@fdk.org.pl
fdk.org.pl


Miron Możdżeń
Board Member

+48 669 1 2222 4

Cultural Routes Fund

5 Benedyktynska St., Jarosław, PK, 37-500 Poland

mironmozdzen@fdk.org.pl
fdk.org.pl

Seweryn Możdżeń

Seweryn Możdżeń
Przewodniczący Rady Fundacji

+48 791 86 75 99

Fundacja Dróg Kulturowych

ul. Benedyktyńska 5, 37-500 Jarosław

sewerynmozdzen@fdk.org.pl
fdk.org.pl


Seweryn Możdżeń
Fund's Board Chairman

+48 791 86 75 99

Cultural Routes Fund

5 Benedyktynska St., Jarosław, PK, 37-500 Poland

sewerynmozdzen@fdk.org.pl
fdk.org.pl
Piknik promujący drogi kulturowe 2017 - Album zdjęć z facebooka


Copyright 2017 by CULTURAL ROUTES FUND

37-500 Jarosław,
ul. Benedyktyńska 5
tel. 508 718 277
e-mail. fdk@fdk.org.pl
www. fdk.org.pl


Numer KRS: 0000672712
REGON: 367001819
NIP: 7922298164
Nr. Konta: BNP Paribas Bank Polska S.A
PL 44 1600 1462 1838 6700 6000 0001